Koçluk Yaklaşımım

Sözlüklerde “Özge”nin anlamına baktığınız takdirde “Başka, gayrı, diğer, yabancı” gibi betimlemelere denk gelebilirsiniz. Kendi yaşadıklarıma ve yaşamın benim için anlamına baktığımda ise; yardımsever, yaratıcı, özgün, saygılı, esprili, sakin, yargısız, azimli, bitmek tükenmek bilmez öğrenme isteği olan ve heyecanla yaptıklarının sonunu getirme tutkusu ile cana yakın birini görüyorum.

Bugüne kadar biriktirdiğim tüm deneyimlerle, koçluk yolcuğuma sürekli öğrenerek, paylaşarak, vizyoner bir bakış açısıyla devam etmeye kararlıyım. Kişilerin farkındalık kazanması, farklı bakış açıları ile seçeneklerini fark etmeleri ve kararlı bir şekilde ilerlemeleri konusunda onları destekliyor, cesaretlendiriyor; samimiyet ve sağladığım güven ortamıyla onlara eşlik ediyorum.

Koçluk yaklaşımımı da “bütünsellik” çerçevesinde şekillendiriyorum. Tüm kimliklerimizi dikkate aldığımızda tutkularımızı göstermek için istekli olmanın gücüne ve güçlü yönlerimiz ile ilgi alanlarımızı hayatımızın her alanında kısıtlamadan, bastırmadan ortaya koymanın getireceği esenlik ve doyum ile insanın potansiyelinin ortaya çıktığına inanıyorum.

Beraber yol aldığım kişilerin güçlü ve gelişime açık yönlerini keşfederek, iyilik halini optimal düzeye çekebilmeyi hedefleyen pozitif psikolojiden besleniyorum. Kişilerin güçlü ve gelişime açık yanların hümanist bir yaklaşımla hedefledikleri noktaya getirilmesine destek oluyorum.

Bu kapsamda da öğrencilik ile başlayan kariyer yolculuğumuzun, yöneticilik yıllarının ve ardından gelen ikinci baharın bir döngü olduğunu düşünüyor ve birlikte yol alacağım kişilere bir ömür eşlik etmeyi hedefliyorum.

image
image

Koçluk Yolculuğum

2019 yılı itibariyle, üniversite yıllarından başlayarak Dünya’yı değiştirmek için gönüllü olarak pek çok sosyal sorumluluk projesinde yer almış bir insan olarak “Ben değişirsem dünya değişir” mottosunda hareketle koçluk ile tanışmıştım. Uluslararası Koçluk Federasyonundan (ICF) onaylı 140 saatlik temel ve ileri seviye eğitimlerimi Adler Coaching and Business Training bünyesinde tamamlamamın ardından Koçluk Bilgi Değerlendirme sınavlarını (Coach Knowledge Assessment- CKA) geçtim ve 2021 yılı Mart ayından bu yana hem Associated Certified Coach (ACC) ünvanı ile profesyonel koçluk yapıyorum hem de ICF Türkiye çatısı altında gönüllü olarak Projeler ve Araştırma Kurulunda proje lideri olarak çalışıyorum.

 

2021 yılının Temmuz ayında 17 yıllık bankacılık kariyerimi sonlandırıp, koçluğun insanın potansiyelini gerçekleştirmesi için fırsatlar yaratma ve değişimine destek sağlama konusundaki tutkumu beslemesinin en etkili yolu olduğu düşüncesiyle ikinci kariyerimde koç olmayı seçtim. Bir organizasyonun içindeki tek bir bireyin, organizasyonu temsil etmesi, çevresini etkilemesi, çevresinden etkilenmesi, insanların gerçekleşen potansiyellerinin organizasyonlar ve toplumlarda fark yaratabileceği inancı ile yola çıktım. Bugün bu inanç dahilinde İkinci Bahar Koçluk adıyla bireysel çalışmalarıma devam ederken aynı zamanda Franklin Covey Türkiye çatısı altında kolaylaştırıcı(fasilitatör) ve koç olarak hizmet sunuyorum.